مشاور تحصیلی و کنکور در خرم آباد - آقای سهراب رومانی

مشاور تحصیلی باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

مشاور تحصیلی می‌بایست با پشتیبانی اصولی، فرد را کمک کند تا از محدودیت های ذهنی رها شده و نقاط قوت خود را که مرتبط با مهارت و استعداد، دانش و انگیزه های شخصی هستند کسب نماید. مطمئنا شناخت چنین افرادی که صلاحیت دارند، چندان ساده نیست. در این مطلب سعی شده است که با ارائه نکاتی، ضعف ها و چالش ها را کمرنگ نمود تا شما نیز بتوانید از مزایای عملکرد تحصیلی خویش لذت ببرید.

لزوم کاربرد خدمات مشاور کنکور خوب

مشاور کنکور شاید در سال‌های قبل چندان مورد نیاز نبود و بیشتر جنبه تشریفاتی داشت اما حال که افراد بسیاری مایلند کرسی‌های تراز اول کشور را در دانشگاه‌های بنام کسب کنند، می بایست با افرادی همراه شد که دانش لازم را دارند و می‌توانند نقاط ضعف را گوشزد کنند. ارزیابی های شخصی فقط یک نمای کلی درباره نقاط قوت و چالش های شخصی به دست می دهد اما نمی توان از این طریق به موفقیت امیدوار بود.

اینترنت به عنوان یک بستر ارتباطی قدرتمند کمک کرده است، بتوان افرادی را که در این زمینه تخصص و مهارت دارند، شناخت و برای پیشبرد اهداف شخصی از آنها کمک گرفت.

فرقی ندارد که شما به دنبال کسب رتبه در چه حوزه ای هستید، مطمئناً باید یک برنامه‌ریزی اصولی داشته باشید تا به بهترین نحو ظاهر شوید. در این مطلب سعی شده است به سوالاتی پاسخ داده شود از جمله: چگونه می توان نقاط قوت خود را دریابید؟ چگونه باید مهارت های شخصی و استعدادهای پنهان خود را به بهترین نحو به نمایش گذاشت؟

البته مشاور کنکور نیاز دارد مهارت ها و خصوصیات مهم را بداند تا در شرایط خاص نیز نتایج دلخواه کسب شود. کسب موفقیت اتفاقی نیست و نمی توان انتظار داشت که تمامی افراد در شرایط یکسان به رویای خود دست یابند.

کسب موفقیت در کنکور اتفاقی است یا مهارتی ذاتی محسوب می شود؟

قبولی در رشته مد نظر می تواند مسیر زندگی بسیاری از افراد را نیز تغییر دهد. مطمئنا تمامی افراد، استعدادهای یکسانی ندارند بنابراین نمی توان انتظار داشت که برنامه ریزی درسی نیز مشابه باشد. حال متخصصان بسیاری برای واکاوی دقیق از شرایط افراد فعالیت می‌کنند تا به صورت آگاهانه، نقاط قوت آنها را حفظ کرده تا بتوانند مهارت‌ها و دانش خود را بیافزایند.

برخی از افراد علیرغم توانمندی بالا در مسیر، دچار لغزش می‌شوند که می‌تواند مرتبط با نداشتن اعتماد به نفس و یا درگیری با چالش های ذهنی باشد. برای مشاور کنکور خوب فرقی ندارد که چه عاملی چنین فرآیندی را تحمیل، کرده است، کمک می‌کنند بتوان با قدرت محدودیت‌ها را پشت سر گذاشت و به برنامه ریزی درسی، تعهد لازم را داشت.

شاید شما نیز درباره ورزشکاران برجسته شنیده باشید که همواره پدر و مادر از آنها درخواست کردند که سخت تمرین کنند تا بتوانند در مسیر حرفه‌ای، کارنامه درخشانی را بر جای بگذارند حتی اگر چنین فرایندی نیز صورت میگرفت، نمی‌توان تنها تمرین پیوسته را به عنوان یک عامل تاثیر گذار در تمامی حوزه‌ها پنداشت.

حال به دلیل آگاهی عمومی نسبت به تاثیرگذاری دانشگاه و رشته مدنظر در آینده دانش‌آموزان، خانواده ها مایلند در نخستین گام، شرایط به گونه ای رقم خورد که کمترین اشتباهی مشاهده نشود. مطمئناً نمی توان انتظار داشت تمامی مشاوران از این نظر حرفه‌ای باشند.

چرا باید نقاط قوت تحصیلی را به درستی شناخت؟

روانشناسان همواره بیان می کنند که نقاط قوت، بخشی از شخصیت فرد را تشکیل می دهند که این نکته را می‌توان برای کسب موفقیت در تحصیل نیز در نظر گرفت. شناخت مهارت ها و توانمندی ها کمک می کند، چالش‌های مسیر را سریعتر پشت سر گذاشت و زمان بیشتری را برای رهایی از ضعف‌ها اختصاص داد. 

اگرچه در سالی که فرد می بایست کنکور دهد، وضعیت کمی پیچیده خواهد می شود اما می‌توان با یک برنامه ریزی اصولی شاهد پیشرفت شایانی نیز بود به شرط آنکه تعهد لازم را داشت و تنها برای رفع تکلیف به تمرین نپرداخت.

واضح است اگر مهارت‌ها و دانش لازم را به عنوان نقاط قوت در نظر گرفت، می‌توان تمرکز بیشتر بر این بخش داشت به طوری که تصاحب جایگاه بالا نیز به سادگی میسر خواهد شد اما برخی نیز همواره با این پرسش مواجه هستند که از کجا انگیزه یادگیری و تمرین را کسب کنیم؟ در ادامه بیشتر به چنین جزئیاتی پرداخته شده است.

متاسفانه یکی از ضعف های مشهود افرادی که برای کسب رتبه خوب در کنکور تلاش می کنند، نگرش اشتباه است که نمی‌توانند برنامه ریزی درسی را تغییر دهند و یا فکر میکنند فرصت چندانی ندارند.

مهمترین خدمات مشاور تحصیلی خوب

متخصصان زبده که اغلب شامل مشاور تحصیلی خوب هستند، تجربه بسیاری در این زمینه دارند و توانستند به افراد بسیاری کمک کنند تا در این جاده پر فراز و نشیب، نتیجه خوبی را رقم بزنند.

تشخیص نقاط قوت برای برخی از افراد چندان ساده نیست با توجه به آن که اغلب آنها بدیهی تلقی می شوند و فرد متوجه آنها نمی‌شود. پشتیبان می تواند با طرح سوالات درست، در این زمینه تاثیرگذار ظاهر شده، بگونه‌ای که اعتماد بنفس شایان نیز کسب شود.

البته میبایست این نکته را نیز مدنظر قرار داد، همواره نقاط قوت شامل مهارت های درسی نیستند و مطمئناً داشتن روحیه و اعتماد به نفس می‌تواند تسریع نتیجه‌گیری را به دنبال داشته باشد به گونه‌ای که در شرایط رقابتی، عملکرد عالی را به نمایش گذاشت.

حتما شما نیز با افرادی مواجه شده اید که علی‌رغم تلاش بسیار، چندان رضایتی در کسب نتیجه حاصل نمی شود.

البته حضور در موقعیت های خاص همچون کنکور همواره دلهره‌آور است به طوری که برخی بیان می‌کنند علیرغم تجربه و مهارت های متفاوت، چندان نتیجه خاصی را کسب نمی کنند و حتی نقاط قوت تبدیل به ضعف مشهود می شود.

مشاوران کنکور اگرچه روانپزشک یا روان درمانگر نیستند اما با شناسایی دقیق این محدودیت‌ها و احترام گذاشتن به چنین وضعیتی، کمک می‌کنند اطمینان به خود حاصل شود و بتوان از این گردنه ها نیز عبور کرد.

منظور از عمده وظایف مشاور کنکور خوب چیست؟

آیا تا به حال درباره مشاور کنکور خوب چیزی شنیده اید؟ حال با گسترش راه های ارتباطی همچون اینترنت، افراد برای انتخاب رشته تحصیلی دغدغه بسیاری دارند و نیاز دارند برای کسب مدارج عالی به درستی راهنمایی شوند.

مشاور باید آمادگی لازم را داشته باشد، داشتن رابطه دوستانه به عنوان یک فرد حرفه ای کمک می کند، دانش اموز وظایف خود را نیز به درستی صورت دهد. همچنین یکی از فاکتورهای مهم داشتن ظرفیت همدلی است تا با درک احساس به دنیای خصوصی دانش‌آموزان اشراف داشته و البته بدون غرق شدن در آن، کمک کنند تا شناخت کافی از خود برای این گروه میسر شود.

افراد بسیاری در این زمینه فعالیت می‌کنند اما به منزله کارنامه درخشان و عملکرد موفقیت‌آمیز نیست. اگر شما نیز با چنین افرادی مشاوره ترتیب دهید باید مسئولیت پذیری، آگاهی و دانش را محک بزنید. هدف مشاور در زمینه آموزش، تمرکز بر ایجاد شرایط جهت تغییر مثبت و کسب انگیزه برای پیمودن مدارج مختلف علمی است تا کمک کنند دانش آموزان بتوانند شخصیتی مستقل داشته باشند و فارغ از مشکلات متعدد، شاهد پیشرفت تحصیلی باشند.

مطمئناً در سالی که کنکور برگزار می شود، دانش آموزان با محدودیت های متعددی مواجه می‌شوند که اگرچه عینی و ملموس نیستند اما می‌تواند فشارهای روحی بسیاری را تحمیل کند.

ویژگی های مشاور کنکور خوب کدامند؟

اگر چه تحول عظیمی در زمینه آموزش و تربیت دانش آموزان صورت گرفته است به طوری که همچون گذشته برای کسب قبولی، استرس وجود ندارد اما همچنان برخی از رشته های خاص نیازمند تلاش مضاعف هستند. مطمئناً با شناخت ویژگی‌های مشاور کنکور خوب می‌توان سریعتر در این سیستم رشد یافت و برای کسب رتبه عالی نیز امیدوار بود.

در ادامه بیشتر به پارامترهای تاثیرگذار اشاره شده است تا شاهد هدر رفتن وقت و هزینه نیز نبود.

برنامه ریزی اصولی

برنامه ریزی اصولی می تواند به نظم و چینش دقیق مسئولیتهای دانش آموز منجر شود اما در صورت عدم رعایت تعادل نه تنها بازدهی صورت نمی گیرد بلکه ممکن است فرد دچار استرس و اضطراب نیز شود. مشاوره زبده جزئیات دقیق را مانند روز، ساعت و مبحث درسی را مشخص می کند به طوری که سردرگمی نه تنها صورت نگرفت بلکه برای دانش آموزان که مهارت یکسانی ندارند فرصت پیشرفت ممکن است، بنابراین شناخت و ارزیابی دقیق درباره نقاط ضعف و قوت دانش آموز نیز باید به صورت اصولی صورت گیرد.

برنامه ریزی کنکور باید با افرادی به عنوان مشاور تحصیلی فعالیت می کنند، صورت گیرد که نکات دقیق را می دهند تا از ادامه چندین برنامه مختلف نیز نجات یابید.

تعهد و پیگیری

کیفیت برنامه ریزی در سالی که دانش آموز، کنکور دارد می تواند کیفیت آینده زندگی شغلی و شخصی را نیز تعیین کند بنابراین باید همواره نسبت به تمرین ها و برنامه ریزی درسی نظارت دقیق صورت گیرد. مشاور، مسئولیت دارد با پایش و پیگیری مداوم تعیین کند که آیا آزمون های درسی و روند هفتگی آموزش به درستی صورت می‌گیرد و یا نیاز به بازبینی مجدد وجود دارد.

چنین فرآیندی می تواند نقاط ضعف را کمرنگ کند و به تقویت مهارت‌ها نیز بیانجامد.

رشد سن‌عقلی دانش آموز

استفاده از خدمات مشاورین متخصص که در این زمینه تجربه و مهارت لازم را دارند، کمک می‌کند دانش آموزان نیز از نظر قدرت تعقل درک و فهم نیز شاهد رشد و بالندگی باشند. شاید در ابتدای مسیر مشکلات بسیاری احساس می شود با توجه به آن که درس خواندن به عنوان یک فعالیت سخت برای برخی از افراد مطرح است بنابراین نیاز به امیدواری و پشتکار بسیار است.

مشاور کنکور خوب می‌تواند با ایجاد باورهای مثبت کمک کند، رفتارهای جدید صورت گیرند که نتیجه بخش بودن فرایند را ممکن می کنند.

آموزش مهارت های تاثیر گذار

قبولی در کنکور تنها وابسته به تلاش و کوشش نیست. مطمئنا نکات دیگری همچون روش اصولی مطالعه، بهبود تمرکز، داشتن آشنایی با روش های افزایش سرعت مطالعه و مدیریت استرس و اضطراب نیز می تواند بازدهی را دو چندان کند به طوری که فرد چالش های مسیر را پشت سر بگذارد بنابراین مشاور کنکور باید چنین ابزارهایی را به درستی آموزش دهد تا از طریق این تکنیک ها، نتیجه گیری آسان تر شود.

به روز بودن

کسب تمرکز و داشتن انگیزه مداوم برای کسب نتیجه در کنکور اگر چه به نظر ساده می رسد اما بسیاری از دانش‌آموزان به دلایل مختلف چنین فرآیندی را بسیار سخت می پندارند.

مشاور کنکور می بایست از طریق تکنیک های کاربردی و عملی که مطابق با دانش روز هستند، چنین مسائلی را کمرنگ جلوه دهد.

چه افرادی می‌توانند مشاور‌ تحصیلی متخصص، لقب بگیرند؟

حال همچون سال های قبل قبولی در کنکور اگر چه فرآیندی چالش برانگیز نیست اما برای اغلب رشته ها به ویژه پزشکی رقابت سنگینی وجود دارد اما نمی‌توان تنها به این دلیل که فرد، رتبه خاصی را کسب کرده است واجد شرایط دانست. برای نتیجه‌گیری از چنین پروسه‌ای، عوامل بسیاری تاثیرگذارند. همچنین تجربه و دانش، تمامی دانش آموزان در شرایط یکسانی نیست. برخی حتی ممکن است در کسب دانش، وضعیت متوسط و حتی ضعیفی را داشته باشند.

بیاد داشته باشید، انتخاب افرادی که صلاحیت چندانی ندارند ممکن است موجب شود، اعتماد شما از دست برود علاوه بر آن که فرایند آموزش و کسب رتبه نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد بنابراین برای انتخاب مشاور کنکور معیارهای خود را دسته بندی کنید و از افرادی که تجربه دارند در این باره مشورت بخواهید. 

خوشبختانه حال در کشور نیز افراد متخصص بسیاری فعالیت می کنند که می توانند با ارائه برنامه ریزی دقیق فرآیند کسب نتیجه را صورت دهند علاوه بر آن که نقاط ضعف و قوت شما را نیز به درستی شناسایی می کنند.

رفتار مشاور کنکور خوب چگونه باید باشد؟

دانش آموزان همواره نیاز دارند که رابطه دوستانه‌ای با مشاور کنکور خود از طریق پشتیبانی داشته باشند و نگرش بهتری نسبت به چالش های پیش رو نیز کسب نمایند علاوه بر آن که هماهنگی ارتباطی باید متمایل به سمت توافق و قرابت موقعیت ها باشد، در غیر این صورت فرآیند مشاوره چندان نتیجه‌بخش نخواهد بود.

از جمله توصیه های کلی برای ایجاد یک رابطه خوب نیاز به نگرشی دوستانه دقیق برای علاقمندان است تا از دشواری دانش آموزان کاسته شده و برای کسب مهارت نیز آمادگی داشته باشند البته نباید به گونه‌ای رفتار شود که به سمت بی اهمیتی متمایل شوند. یک رویکرد اصولی و دوستانه به دانش آموز اجازه می دهد که ضمن نزدیک شدن به مشاور، کمک های را نیز دریافت کند.

مشاوره آنلاین کنکور

حال اینترنت به عنوان یک ابزار کاربردی در تمامی وجوه زندگی افراد نفوذ کرده است به طوری که توانسته فرایند یادگیری را با کمک فناوری های مختلف به شدت آسان کند. شاید تا چند سال پیش تنها ارتباطات در این زمینه تحت تاثیر قرار می گرفتند اما حال در زندگی روزمره، انجام معاملات تجاری و اقتصادی، آموزش و به روز رسانی دانش با چنین ابزاری پیوند نزدیک دارد بنابراین غیر قابل انکار است که نتوان برای رویداد های آموزشی از فناوری استفاده نکرد.

اگر شما نیز در شهرهای مختلف زندگی می کنید اما با این ایده میتوانید با مشاور خاصی در ارتباط باشید. نباید فواصل جغرافیایی را به عنوان یک مانع جدی در نظر بگیرید. 

از طریق مشاوره آنلاین می توان دسترسی ۲۴ ساعته به مشاوران برتر که ممکن است ساکن هر نقطه از جهان باشند نیز داشت به گونه‌ای که حال دانش‌آموزان بسیاری از طریق آموزش آنلاین تنها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که بازخورد منحصر به فردی را نیز مشاهده کردند که البته باید به مهارت و دانش مشاور نیز اعتماد داشت، در غیر اینصورت فعالیت‌های ضروری نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و ارائه راهنمایی نیز به درستی صورت نمی‌گیرد.

برخی از مشاوران آنلاین حرفه ای، زمان تجزیه و تحلیل اطلاعات، شیوه های کسب مهارت را به صورت دقیق بیان می‌کنند و همواره برای مشاهده بازتاب چنین فعالیت هایی، جلساتی را تشکیل می‌دهند.

ماموریت های اصلی مشاور کنکور خوب چیست؟

مشاور تحصیلی  در واقع چندین مسئولیت مختلف را پیگیری می‌کند تا بتوان شاهد بهبود کیفیت یادگیری دانش آموزان بود تا در این آزمون بزرگ و سرنوشت ‌ساز به نتیجه قابل قبولی دست یابند به همین دلیل با مشاوره، پشتیبانی، کمک و حتی یادگیری به صورت اشکال مختلف صورت می گیرد.

مشاور تحصیلی به دانش آموزانی که با مسائل مختلف دست و پنجه نرم می کنند، مشاوره دادن فرآیند پیشرفت را ممکن می‌کند. شاید نخستین گام را بتوان یک برنامه ریزی درسی عنوان کرد اما مطمئناً پشتیبانی از مشکلات و چالش های فکری و ذهنی نیز می تواند تنش و ناآرامی ها را کاهش داده به طوری که عملکرد نیز ارتقا یابد.

در گذشته وقتی دانش آموزی برای کمک به مشاور تحصیلی مراجعه می‌کرد، مشاور با ارزیابی سوابق تحصیلی، آن ها را به عنوان مرجع استفاده می‌کرد به طوری که استراتژی های مختلفی نیز صورت میگرفت اما حال مشاوران و موارد بیشتری را در نظر می گیرند تا از طریق ابزارهای مختلف، موفقیت در کنکور آسان شود. اگر دانش آموز در شرایط خاصی مانند مرگ اعضای خانواده و یا شرایط اضطراری باشد، نمی‌تواند برای پیشبرد اهداف تحصیلی انگیزه داشته باشد. مشاور معمولا برنامه ریزی مجددی را صورت می دهد تا آینده فرد، قربانی چنین مشکلات چالش برانگیزی نشود.

دانش آموزان برای کسب نتیجه از مشاوره کنکور چه باید بکنند؟

موفقیت در کنکور به عنوان یکی از آزمون‌های سخت کشور اتفاقی نیست، بسیاری از افراد علی رغم داشتن سوابق درسی درخشان نتوانسته‌اند رتبه خوبی را به دست آورند و حتی با افسردگی نیز مواجه شدند. بنابراین برای موفقیت در این مرحله پر رقابت باید از پشتیبانی افرادی بهره جست که در این زمینه مهارت دارند. انتخاب مشاوران متخصص ساده نیست، می‌توانید سوابق آنها را بررسی کنید و یا با توصیه دوستان و آشنایان فردی را انتخاب کنید.

البته در این مسیر هرگز نباید خجالت بکشید بلکه با یک گفتگوی دو طرفه، مسائل و چالش های ذهنی را بیان کنید.

متاسفانه برخی از دانش‌آموزان علی رغم آن که درک درستی از صحبت‌های مشاور دارند، تلاشی برای واکاوی دقیق ندارند، توصیه می شود اگر متوجه صحبت های مشاور نمی‌شوید مودبانه از او بخواهید واضح‌تر بگوید یا مسیر گفت و گو را به گونه‌ای رقم بزنید تا درک آسان تر شود. 

تهیه چک لیست از وظایفی که می بایست صورت گیرد، موجب صرفه جویی در وقت شما و مشاور نیز خواهد شد. مطمئنا برنامه‌ریزی دقیق، جزئیات بسیاری را شامل می‌شود. ممکن است در زمان اجرا نیز با مسائلی مواجه شوید بنابراین باید در دفترچه یادداشت خود یا رایانه سوالات و تردیدها را بنویسید و مطرح کنید تا افکار خود را سازماندهی کرده و برای کسب نتیجه نیز چالشی را احساس نکنید.

رابطه دانش آموز و مشاور باید به صورت حرفه‌ای و مبتنی بر آموزش باشد. اگرچه داشتن رفتاری صمیمانه می تواند از خشکی فضا بکاهد اما نباید به گونه‌ای رفتار شود که با دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده صحبت می کنید، علاوه بر آنکه نباید مشکلات و مسائل شخصی را که در حیطه وظایف روانشناس هستند، مطرح کنید بلکه مسائل و چالش‌های مرتبط با آموزش در حیطه وظایف این قبیل افراد هستند.

نکات مهم در برنامه ریزی درسی

استفاده از فرصت های آموزشی بسیار اهمیت دارد، داشتن برنامه ریزی دقیق و تعهد نسبت به سوالات تعیین شده اهمیت بالایی دارد. مطمئنا نداشتن استراحت می تواند انگیزه شخصی را افزایش دهد اما نباید در این زمینه زیاده‌روی کرد. مطمئنا رویدادهای پیش بینی نشده همیشه اتفاق می‌افتند برای بازدهی بیشتر می توان همواره تغییراتی را نیز صورت داد.

کنکور برای برخی از دانش‌آموزان همچون غول ترسیم می شود که برای رهایی از تنش های روحی ناشی از آن‌ حتی دست به دامان قرص های آرامبخش نیز می شوند، در حالی که می توان با برنامه ریزی دقیق و استفاده از پشتیبانی افراد متخصص که به عنوان مشاور تحصیلی فعالیت می کنند، نتایج درخشانی را رقم زد و آرزوی خویش را تحقق بخشید

سخن آخر

یک مشاور خوب کنکور، مسئولیتها و وظایف خاصی را دارد که می توان با شناخت دقیق و آگاهی چنین افراد متخصصی را انتخاب نمود اما دانش‌آموزان نیز موظف هستند نسبت به نکاتی که مشاور بیان می‌کند تعهد لازم را داشته باشند. صبور بودن و پشتکار به عنوان نکات طلایی در سالی که کنکور پیش رو است، اهمیت بالایی دارند. اگرچه مشاور می تواند با ارائه نکاتی تاثیرگذار برای تسریع در کسب نتیجه تأثیرگذار باشد اما شما نیز به عنوان یک دانش آموز باید وظیفه خود را به درستی صورت دهید و هرگونه فعالیت دیگری را کنار بگذارید.

مشاوره آنلاین

افزودن دیدگاه جدید