اجاره میز، صندلی و ظروف کرایه پذیرایی در ونک برای مراسم ختم، تولد و مهمانی

تشریفات و آداب مجلس ختم

بعد از مراسم خاکسپاری و تدفین عزیز از دست رفته یکی از مهمترین مراسمی که توسط اعضای خانواده مرحوم انجام می شود مراسم ترحیم یا همان سوم است که در آن اکثر اقوام و دوستان و آشنایان برای همدردی و عرض تسلیت حضور پیدا می کنند.

تشریفات این مراسم در هر شهر و جغرافیایی بنا به فرهنگ آن منطقه متفاوت است.ولی بسیاری از تشریفات تقریبا در همه مناطق به یک شکل انجام میشود.برخی از آداب مراسم ختم را در این مقاله با شما همراه عزیز بررسی می کنیم.

معمولا بعد از پایان خاکسپاری قبل از پراکنده شدن حاضران در مراسم تدفین،مکان و زمان مجلس ترحیم را به اطلاع اقوام و دوستان حاضر می رسانند.گذشته از آن با چاپ تعداد مناسب اعلامیه ترحیم و نصب آن به در و دیوار و درب مغازه های محل زندگی مرحوم و ارسال آنها به درب منزل اقوام نزدیک،اطلاع رسانی انجام می شود.

دوستان و آشنایان و همچنین اقوام خانواده متوفی در روز ختم در مسجد حاضر می شوند و با ابراز همدردی و عرض تسلیت با بازماندگان همراه می شوند.شماری از شرکت کنندگان با اهدای تاج گل و چاپ اعلامیه و پرده تسلیت همدردی خود را به خانواده متوفی ابراز میکنند. 

معمولا در قسمتی از مسجد روی زمین یا میزی،شال ترمه ای پهن می شود و روی آن را با گلدانی پر از گل های سفید،شمع های سیاه،عکسی از متوفی،قرآن و گلاب پاش تزیین می کنند و در کنار آنها سینی های حلوا و خرما نیز برای پذیرایی از مهمانها قرار می دهند.

عموما" تعدادی از بزرگان فامیل و اقوام درجه یک متوفی در روز مراسم ختم جلوی درب ورودی مسجد می ایستند و در زمان ورود و خروج مهمانها از تشریف فرمایی آنها تشکر میکنند.

بچه ها و اعضای خانواده متوفی نیز در داخل مسجد در نزدیکی ورودی مسجد کنار هم می نشینند تا شرکت کنندگان به راحتی آنها را بیابند و برای تسلیت گفتن دچار زحمت نشوند.

یکی دیگر از آداب مجلس ختم مربوط به پذیرایی است.معمولا خدمه مسجد مسئولیت پذیرایی از مهمانها را بر عهده میگیرند،گاهی برخی از اعضای نزدیک خانواده نیز در امر پذیرایی شرکت میکنند.اما اگر انجام امور مراسم را به موسسه های تشریفاتی سپرده باشند تمام کارها بر عهده موسسه است و پذیرایی به شکل کامل از مهمانها انجام خواهد شد.

شکل پذیرایی به این گونه است که اگر در فصول گرم سال باشند با شربت و آب میوه های خنک و در غیر این صورت با چای،خرما و حلوا پذیرایی اولیه انجام میشود در آخر نیز پک های میوه و شیرینی که از قبل در بسته بندی های مناسب ختم آماده شده است را به مهمانها تقدیم می کنند.برخی خانواده ها نیز با شام از مهمانها پذیرایی میکنند.

برگزاری مجلس ختم و هفتم با حجم زیاد مهمان و آداب خاصی که باید در آن رعایت شود بسیار سخت و زمانبر است و نیازمند کمک از سوی افرادی با مسئولیت پذیری بالا است تا مطمئن شد همه کارها به درستی و آبرومندانه انجام شود.

برای آنکه اطمینان داشته باشید مراسمی در خور شان خانواده و عزیز سفر کرده خواهید داشت بهتر است اجرای تمام قسمت های مراسم را(از صفر تا صد)به تیم های تشریفاتی بسپارید و بهترین مجلس ترحیم را برای عزیز سفر کرده داشته باشید چرا که اجرای مراسم این چنینی در تخصص این تیم های تشریفاتی است و با تمام ریزه کاری های مراسم آشنایی کامل دارند و با در اختیار داشتن افراد متخصص در کادر خود بهترین مراسم را برگزار میکنند.

معمولا موسسه های تشریفاتی تمام وسایل لازم برای هر مهمانی و مجلسی را در اختیار دارند و می توانند با بهترین کیفیت و در کمترین زمان همه مجالس شما را اجرا و برنامه ریزی کنند.

برگزاری جشن تولد نیز در تخصص این موسسه ها است و میتوانند برای شما بهترین سورپرایز جشن تولد را برای عزیزانتان ترتیب دهند.

موسسات تشریفاتی با توجه به تجربه فراوان در برگزاری مراسم های مختلف برای افراد مختلف با سلیقه های گوناگون ایده های خوبی میتوانند در اختیار شما قرار دهند تا بهترین و باشکوه ترین جشن را برگزار کنید و خاطره های خوبی برای خود و اطرافیانتان بسازید.

برگزاری مراسم جشن تولد نیز همانند مراسم های دیگر مقدماتی نیاز دارد که می بایست از حداقل یک ماهه قبل انجام شود تا اگر نیاز به تغییراتی باشد زمان کافی در اختیار داشته باشید.

برخی از هماهنگی های قبل از برگزاری جشن تولد با تعداد زیاد مهمان عبارتند از:

 • انتخاب محل برگزاری جشن تولد و رزرو آن
 • دعوت مهمانان و مشخص شدن تعداد مهمان ها
 • رزرو میز و صندلی  اگر مهمانی در باغ برگزار می شود
 • تصمیم برای نحوه تزیین محیط جشن تولد(گل آرایی و بادکنک آرایی)
 • انتخاب منوی پذیرایی از مهمان ها(تنقلات روی میز و شام)
 • رزرو فیلمبردار و عکاس
 • رزرو سیستم صوتی یا دیجی 
 • انتخاب مناسب موزیک برای جشن تولد
 • انتخاب برنامه های متنوع سرگرمی برای مهمانها اگر جشن تولد مختص کودک است
 • انتخاب طرح کیک و سفارش آن 
 • انتخاب تم مخصوص جشن تولد 
 • و…..

برگزاری مهمانی های بزرگ با تعداد بالای مهمان همواره برنامه ریزی های خاص خود را می طلبد و بسیار خسته کننده و دشوار خواهد بود و ممکن است برخی از کارها سر موعد مشخص و به بهترین شکل انجام نشود.

 انجام کارهای جشن تولد نیاز به همکاری افراد متخصص دارد و از توان همه خارج است برای نمونه گل آرایی و بادکنک آرایی را هر کسی نمی تواند به خوبی انجام دهد و باید به شکل تخصصی انجام شود تا جلو و زیبایی محیط را دو چندان کند.

بنابراین بهتر است برگزاری جشن تولد و مهمانی های این چنینی را به دست کاردان (موسسه های تشریفاتی و برگزاری مراسم)سپرد و بهترین نتیجه را کسب کرد و مطمئن شد که بهترین پذیرایی از مهمانها انجام می شود و خاطرات خوبی برای همه رقم خواهد خورد.

مشاوره آنلاین

افزودن دیدگاه جدید