اجاره میز، صندلی و ظروف کرایه پذیرایی در کن و سولوقان برای مراسم ختم، تولد و مهمانی

سوگواری برای در گذشته

از زمانهای بسیار دور سوگواری برای عزیز از دست رفته در ایران و تمامی فرهنگهای دیگر مرسوم بوده و هست و تقریبا به همان شکل اولیه با کمی تغییرات کوچک انجام می شود.

مراسم سوگواری از زمان خاکسپاری شروع می شود و گاها تا یک سال در طی مراسم مختلف و زمانهای گوناگون ادامه پیدا میکند تا یاد آن مرحوم را زنده نگه دارند و برای شادی روح متوفی خیرات می فرستند.

از مهمترین مراسم تدفین،مجلس ترحیم یا همان ختم است که در سومین روز درگذشت متوفی برگزار میشود.

هر منطقه،شهر و قومیتی آداب و رسوم مختص به خود را برای برگزاری این مراسم ها دارند.ولی معمولا در همه قومیت ها یک سری آداب عمومی وجود دارد که رعایت می شوند.

معمولا بعد از خاکسپاری متوفی قبل از متفرق شدن حاضرین،زمان و مکان مراسم ترحیم را به اطلاع بستگان می رسانند و علاوه بر این در اعلامیه ها نیز چاپ می شود (با نصب به در و دیوار ها و کوچه و خیابان محل زندگی متوفی و بستگان درجه یک) تا به اطلاع همه برسد.

مجلس ترحیم(ختم)یا در منزل متوفی،مسجد یا حسینیه ی محل زندگی مرحوم برگزار می شود.و مردم با پوشیدن لباس های تیره و مشکی برای احترام و تسلی بازماندگان در مراسم حاضر می شوند و تاج گل نیز برای ادای احترام می فرستند.

معمولا برای اجرای مراسم ختم در مسجد پارچه ترمه وجود دارد که روی میز یا زمین پهن می شود و روی آن را با گل های سفید،شمع های مشکی،گلاب،قرآن و عکس مرحوم تزیین می کنند.گاها"سینی های خرما و حلوا نیز که برای پذیرایی آماده کرده اند را روی این شال ترمه قرار می دهند. 

معمولا"رسم بر این است که تعدادی از بستگان نزدیک متوفی در دو طرف منظم به صف می ایستند و در زمان ورود و خروج حاضرین از آنها قدردانی و تشکر میکنند.

اگر مسجد خدمه داشته باشد،مسئولیت پذیرایی را بر عهده میگیرند در غیر این صورت خود بستگان به امر پذیرایی رسیدگی میکنند.بسته به شرایط آب و هوایی در تابستان با توجه به گرما،شربت و در زمستان با چایی،حلوا و خرما پذیرایی انجام میشود،میوه و شیرینی نیز در این پذیرایی ها مرسوم است.

در همه مساجد قرآن های حزبی برای برگزاری مراسم ختم وجود دارد و بین حاضرانی که مایل به خواندن باشند تقسیم می شود تا ثواب قرائت قرآن به روح مرحوم هدیه شود.

صاحبان عزا نیز در قسمت جلوی مجلس در کنار یکدیگر می نشینند و مهمانان هنگام ورود به آنها تسلیت می گویند و ابراز همدردی می کنند.

مجلس با قرائت قرآن مجید آغاز می شود،معمولا آیاتی تلاوت می شود که با روز قیامت یا مرگ مرتبط باشد.سپس سخنران متوفی را معرفی میکند و از اخلاقیات نیکو و کارهای خدا پسندانه وی برای حضار سخنرانی میکند.از طرف حاضران به بازماندگان تسلیت گفته می شود و از طرف صاحبین عزا از تشریف فرمایی حضار و کسانی که در مراسم خاکسپاری و همچنین ختم حضور داشتند و باعث تسلی دل خانواده بوده اند تشکر و قدردانی می شود. 

سپس روحانی مسجد با روایت قصه و اشعار پند آموز از کوتاهی عمر و در آخر مرگ سخن می گوید.روز قیامت و توجه به آخرت را برای حاضران یادآوری میکند و برای صاحبین عزا طلب صبر و بردباری از درگاه خداوند متعال دارد. 

بعد از سخنرانی روحانی نوبت مداحی می شود.مداح با خواندن و روضه درباره واقعه کربلا و بزرگی مصیبت کربلا برای بازماندگان،سعی در تسلا دادن آنها دارند و برای متوفی طلب آمرزش،بخشش و مغفرت میکنند. 

در آخر سخنران از همه کسانی که در مسجد حضور دارند تشکر میکند و با ذکر نام از حضور بزرگان مجلس قدردانی میکند.

در سالیان اخیر برخی از خانواده ها به جای مداح یا در کنار آن از گروه های نی نواز و دف نواز در مراسم استفاده می کنند.

نی و دف سازهای عرفانی هستند که با  اشعار مولانا در مراسم ختم فضای خاصی ایجاد میکند که بسته به سلیقه صاحبان عزا از آن استفاده می شود. 

بعد از اتمام مجلس ختم در مسجد گروهی از بستگان نزدیک،خانواده متوفی را تا درب منزل همراهی می کنند.برخی از کسبه محل برای ادای احترام کرکره مغازه های خود را پایین می کشند در این مشایعت بستگان به صاحبان عزا در بالا کشیدن کرکره مغازه ها کمک میکنند.برخی خانواده ها بعد از مسجد میهمانان خود را به صرف شام در منزل یا سالن دعوت میکنند.

ایده هایی برای برگزاری جشن تولد خاطره انگیز و خاص

اکثر افراد برگزاری مراسم جشن تولد برایشان اهمیت بالایی دارد.معمولا در تقویم های خود تاریخ تولد عزیزانشان را یادداشت می کنند تا مبادا فراموش کنند.سعی میکنند هر سال مراسم متفاوت تری از سال قبل داشته باشند.

این امر کاملا طبیعی است بسیاری این تجربه شیرین را هر سال تجربه میکنند و در آلبوم های خانوادگی ثبت میکنند.

تزئینات را با توجه به سن و روحیات فردی که تولد او است انتخاب می کنند و تصمیمات بعدی نیز که چه تمی رعایت شود،کادو ها چه باشند،چه کسانی دعوت شوند و… انجام می شود.  

برگزاری مراسم تولد یکی از اتفاقات بسیار مهم زندگی هر فرد است و مطمئنا تمایل دارد بی نقص و با شکوه هرچه تمام برگزار شود و این شادی مهم را با دیگران تقسیم کند.

امروزه برگزاری چنین مراسمی را به موسسات تشریفاتی می سپارند تا بتوانند به بهترین شکل و بی نقص ترین مهمانی را داشته باشند.

برگزاری مراسم بزرگ جشن تولد مراحل و آماده سازی های زیادی را میطلبد که عموما افراد را گیج میکند حتی ممکن است کارهای مهمی را فراموش کنند.برای جلوگیری از چنین اتفاقی سپردن تمام کارها به موسسات برگزاری مراسم بهترین گزینه است تا با خیال راحت بهترین نتیجه را گرفت.

برگزاری جشن تولد برای بزرگسالان و کودکان با یکدیگر متفاوت است و تزئینات و پذیرایی خاص خود را میطلبد. 

مشاوره آنلاین

افزودن دیدگاه جدید