اجاره میز، صندلی و ظروف کرایه پذیرایی در جنت آباد شمالی و جنوبی برای مراسم ختم، تولد و مهمانی

برای برگزاری بهتر مراسم لازم است صاحبان عزا و یا کسانی که ایشان را کمک می کنند از قبل نکاتی را رعایت کنند تا مراسم به نحو احسن برگزار شود. 

  • اطلاع رسانی مناسب مهمانها
  • انتخاب مسجد مناسب
  • تدارک برای غذا
  • وسایل ضروری برای مراسم ختم
  • انتخاب سخنران و مداح

اطلاع رسانی مناسب مهمان ها: در زمان برگزاری مراسم خاکسپاری باید مسجدی برای برگزاری مراسم ختم انتخاب شود و در مراسم خاکسپاری توسط مداح و در اعلامیه ها به اطلاع اقوام رسانده شود.

انتخاب مسجد مناسب: محل و امکانات مسجد را به خوبی بررسی کنید.دقت کنید مسجد در محدوده طرح ترافیک نباشد.محل مناسب و یا پارکینگ برای پارک ماشین ها در اطراف وجود داشته باشد.صندلی و وسایل پذیرای باید به اندازه کافی وجود داشته باشد.دقت کنید برای ورود به مسجد حاضران مجبور به استفاده از پله نباشند وجود پله برای سالمندان ایجاد زحمت می کند.

تدارک برای غذا: اگر بعد از مراسم ختم تصمیم دارید از مهمانان خود با غذا پذیرایی کنید سالن غذا خوری را نزدیک مسجد انتخاب کنید تا زحمت رفت و آمد به مهمان ها تحمیل نشود در چنین حالتی هماهنگی ها هم آسانتر انجام می شود.   

وسایل ضروری برای مراسم ختم: برخی وسایل را باید صاحب عزا از قبل تهیه کند و برای پذیرایی در اختیار کارکنان مسجد قرار دهد مانند:دستمال کاغذی،ظروف یکبار مصرف،سینی های پذیرایی،خرما،حلوا و بسته های میوه و شیرینی. 

انتخاب سخنران و مداح: دقت کنید مداحی را برای مراسم انتخاب کنید که مسلط و خبره باشد و به خوبی بتواند مراسم را رهبری کند و از حاضران به خوبی برای حضورشان تشکر و قدردانی کند.تسلیت گفتن و تشکر از اقوام باید به شکل مختصر و مناسب صورت بگیرد و اگر افراط در هر کدام پیش بیاید باعث اتلاف وقت خواهد شد.

معمولا بزرگان و اقوام فامیل برای ادای احترام و تسلیت تاج گل برای صاحب عزا می فرستند. مرسوم است که مداح از ارسال کنندگان تاج گل تشکر و قدردانی میکنند این مراسم نباید طولانی و برای حاضران خسته کننده باشد و مراسم از شکل خود خارج شود بنابراین مهارت مداح در برگزاری مراسم حائز اهمیت است.

در هنگام مداحی از اهل بیت نیز مداح باید رعایت حال صاحبان عزا را بکند و  به شکلی نباشد که به جای تسلی دل بازماندگان داغ دل آنها را بیشتر و باعث بی تابی آنها شود.

برخی خانواده ها در کنار مداحی از گروه نی نوازی و دف نوازی نیز در مراسم ختم استفاده می کنند معمولا در کنار این گروه اشعار عرفانی مولانا نیز خوانده می شود و فضای عرفانی به مجلس می دهد. 

بهتر است مداح و سخنران، سخنانی کوتاه و مختصر داشته باشند تا حاضران و صاحبان عزا خسته نشوند اگر سخنرانی طولانی و خسته کننده شود حاضران با یکدیگر به گفتگو می پردازند و ایجاد همهمه و شلوغی خواهد شد و سکوت و آرامش مجلس نیز به هم می ریزد.

 تمام شرایط روحی و آرامش و همچنین مدیریت درست مراسم بر عهده مداح است و باید بتواند به خوبی زمانبندی و دقت کافی در برگزاری صحیح مراسم را بداند.

محل برگزاری مراسم جشن تولد

یکی از نکات حائز اهمیت در برگزاری جشن تولد محل برگزاری جشن است.گاهی اوقات تعداد افراد دعوت شده محدود و اندک است و می توان مراسم را به راحتی در منزل برگزار کرد.ولی اگر تعداد مهمان ها زیاد باشد بهتر است جشن را در سالن های پذیرایی،باغ تالار یا باغ برگزار کرد.

برخی خانواده ها نیز هستند که تعداد بالای مهمان ها ملاک انتخاب سالن برایشان نیست و دوست دارند مراسم باشکوه و مجللی داشته باشند و از امکانات سالن ها و باغ تالارها استفاده می کنند.چنین افرادی به آسانی می توانند با سپردن جشن خود به موسسات تشریفاتی مجالس،عالی ترین خدمات را بگیرند و مراسم خود را به شکل مجلل برپا کنند.

غذا و شام تولد باید چگونه باشد

یکی از قسمت های مهم جشن تولد بعد از تم تولد و جزئیات تزئینات،تا حد زیادی غذا و کیفیت آن است.

غذای تولد باید بسیار هوشمندانه انتخاب شود(فرقی نمی کند تولد فرد بزرگسال باشد یا کودک)تا مهمان ها راضی باشند و به ذائقه اکثر مردم سازگار باشد.

باید توجه به وجود میان وعده های متنوع در جشن تولد مهمان ها باید برای صرف شام و کیک اشتها داشته باشند.بنابراین بهتر است غذایی که برای شام انتخاب میکنید غذای سنگینی نباشد.

امروزه فینگر فودها طرفداران بسیاری در جشن تولدها پیدا کرده اند.حتی در مهمانی های مختلف نیز از فینگر فود ها استفاده می شود.فینگر فودها یک میان وعده مناسب و فوق العاده ایی در مهمانی ها و جشن تولد ها به شمار می آیند.

انتخاب فینگر فود ها برای جشن بسیار هوشمندانه است چرا که عکاسی و فیلمبرداری مجالس را زیباتر و جلوه خاصی به مراسم می دهد.

در انتخاب میان وعده ها و فینگر فودها دقت کافی داشته باشید و مقدار زیادی از هر گزینه انتخاب نکنید تا هم اسراف نشود و هم مهمانها برای شام و کیک اشتهای خود را از دست ندهند. 

مشاوره آنلاین

افزودن دیدگاه جدید